Informace o spárovkách
Spárovka
Spárovka je složená z lamel různých tloušťek a délek masivního dřeva slepeným speciálním lepidlem D3, je to jednovrstvá dřevěná deska.
Tímto zpracováním předcházíme k vnitřnímu pnutí dřeva a ke snížení průhybu desky na minimum. materiál takto získá vyšší tvarovou stálost.
Spárovky rozlišujeme na dvě kategorie vzhledem k jejich napojování a to na cink neboli napojovanou spárovku a fix neboli průběžnou spárovku.
Rozdíl mezi spárovkou fix a cink
Spárovka fix
Spárovka FIX – průběžná se vyrábí z podélně nenastavených lamel tedy dlouhých lamel po celé délce desky, proto má tato spárovka méně barevných rozdílů a to je i důvod, proč je u tohoto druhu vyšší cena.
Spárovka cink
Spárovka CINK – napojovaná se vyrábí z podélně napojovaných lamel ozubem. Používají se krátké lamely a nekonečné vlysy. Proto je spárovka cink oproti spárovce fix mnohem barevnější.
K čemu se spárovka používá
Uplatnění najde při výrobě kvalitního
- interiérového nábytku,
- dřevěných schodišť,
- pracovních a parapetních desek, kuchyňských desek,
- stolových noh
- či ke zhotovení kuchyňských doplňků.
Aklimatizace a úprava
Spárovky je nutné skladovat zabalené v ochranné fólii a v uzavřených a suchých prostorech, chránit před přímým slunečním zářením, dodržovat doporučené klima (teplotu okolo 20°C a relativní vlhkost vzduchu 60%.)
Před samotným zpracováním spárovek je nutná aklimatizace aspoň 48 hodin při pokojové teplotě (20-22°C). Po aklimatizaci následuje ošetření, které má být prováděna z obou stran a na všech hranách nejen stejným způsobem, ale i materiálem, a to nejméně dvakrát. Na závěr je nezbytná i povrchová úprava.